24.05.2010

GeriDönüşümlüFormalar

Bir plastik pet şişe’nin futboldaki yerinin sadece futbolcuların üstünü başını ıslatarak (uv beybi) içtikleri suda, ya da mahalle arasında top bulamayan çocukların “top”ta olduğunu düşünüyorsanız yanılmışsınız. Ben yanıldım şahsen:

Nike, 2010 Dünya Kupası organizasyonunda, malzeme tedarikçisi olduğu ülke milli takımları ile taraftarları için hazırladığı formaların tamamının, geri dönüşümden elde edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, 2010 Dünya Kupası'nda giyilecek olan ve satışa sunulan formaların, katı atık sahalarından toplanan 13 milyon plastik şişeden geri dönüşümle elde edilmiş polyesterden üretildiği vurgulanırken, şu ifadelere yer verildi:

''
Aralarında Cristiano Ronaldo, Robinho ve Ji-Sung Park gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü pek çok futbolcu, bu yaz Güney Afrika'da sahaya futbol tarihindeki en çevre dostu ve teknolojik açıdan en gelişmiş formalarla çıkacak. Brezilya, Portekiz ve Hollanda gibi Nike'ın milli takımlarının tümü, ilk kez tamamen geri dönüşümle elde edilmiş polyesterden yapılma ve her birinin yapımında yaklaşık sekiz plastik şişe kullanılmış olan formalar giyecek.''Hiç yorum yok:

Yorum Gönder